Operacijoje „Irako laisvė“
Sigitas Maliauskas

Operacijoje „Irako laisvė“

3.00€

Autorius, Lietuvos kariuomenės vyresnysis seržantas, remdamasis asmeniniais išgyvenimais, pasakoja apie pirmojo Lietuvos kariuomenės pėstininkų būrio misiją Irake 2003 m.

Vyresnysis seržantas Sigitas Maliauskas, gimęs 1976 m. Raseiniuose, karinę tarnybą pradėjo 1995 m. motorizuotosios pėstininkų brigados (MPB) „Geležinis Vilkas“ didžiojo kunigaikščio Algirdo motodesantiniame batalione. Baigęs privalomąją krašto apsaugos tarnybą, nuo 1996 m. tarnavo kaip profesinės tarnybos karys.

1997-1998 m. Švedijos kariuomenės inžinieriniame batalione sėmėsi bazinių karo inžinerijos žinių, mokėsi sprogdinti įvairiausiomis sprogstamosiomis medžiagomis, atpažinti standartinius sprogmenis ir juos sunaikinti, naudoti ir nukenksminti standartines minas. 1999 m. BALTCON-2 sudėtyje, būdamas išminuotoju-sprogdintoju ir vadovaudamas danų inžinierių būrio išminuotojų skyriui, dalyvavo SFOR (Stabilisation Forces – Stabilizacijos pajėgos) misijoje Bosnijoje ir Hercegovinoje. 2000-2010 m. – MPB „Geležinis Vilkas“ LDK Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono karinių operacijų planavimo specialistas.

2003 m. Lietuvos kariuomenės pėstininkų būrio ryšių seržanto pareigomis dalyvavo operacijoje „Irako laisvė“ (OIF – Operation Iraqi Freedom), 2010 m. kaip karinių operacijų planavimo specialistas – ISAF (International Security Assistance Force – Tarptautinės saugumo pajėgos) misijoje Afghanistane.

Nuo 2011 m. – Lietuvos kariuomenės sausumos pajėgų Mokymo centro Paramos ginklų kursų ekspertas.

 

Produkto kodas: Vox-109 Kategorija:

Knygos ištrauka

KUVEITAS

Smagumas prasidėjo iškart, kai tik sustojo nusileidęs lėktuvas. Visiems per vidinį ryšį liepta likti savo vietose, pranešta, kad lauke oro temperatūra siekia 43ºC. Laukėme instruktažo. Sėdėjimas nusileidusiame lėktuve liudijo, kad teritorija „saugi“. Vos prieš savaitę iš Irako į pagrindinę bazę Doha buvo paleistos raketos SCUD. Likus kelioms sekundėms iki žemės paviršiaus, jas perėmė ir sunaikino amerikiečių Patriot priešraketinės gynybos sistemos. Pro langus matėme įvairiausių tautybių karius, daugiausia amerikiečius ir britus.

Į akis iškart krito tai, kad visi lengvai apsirengę, kai kurie net ne su dykumų uniformomis ir batais (apsidžiaugiau, ne mes vieni tokie vargšai), ginklai užtaisyti, kai kurių rankenos ir uoksai apvynioti medžiaga. Visi turi vandens butelius, dėvi saulės akinius, veidai apmuturiuoti skaromis.

Pranešta, kad prasideda instruktažas. Jis, suprantama, vyko anglų kalba, ir daugiau negu pusė mūsų karių jo nesuprato. Paskui buvome informuoti, kad trapo apačioje laukia autobusai (matėme, kaip jie privažiavo). Prie išėjimo iš lėktuvo kiekvienas gausime po butelį vandens, o įlipę į autobusą – dar po vieną. Tuomet nesupratau, kam tiek daug vandens, juk čia tik nusileidimas trapu. Išėjus iš lėktuvo ant trapo, oro įkvėpti nepavyko, tik sausą karštį. Nuo galvos iki kojų pirštų visas apsipyliau prakaitu per kelias sekundes, vaizdas iš šono turėjo būti nepakartojamas, apgailėtinas ir sykiu juokingas. Į autobusą įlipau visas šlapias, pasiėmiau antrą vandens butelį ir, atsisėdęs bei ištuštinęs vieną, atsidariau antrą. Autobuso galas buvo prigrūstas vandens butelių pakuočių.

Autobusą vairavo tamsaus gymio vyras, sprendžiant iš veido bruožų, greičiausiai kilęs iš Nepalo, Indijos ar panašiai. Autobusų virtinė iš pradžių judėjo lėtai, bet, išriedėjus į greitkelį, kolonos greitis ir blokavimo manevrai darė nemenką įspūdį. Netrukus išvažiavome iš Kuveito miesto, ir abipus kelio atsivėrė bekraštė dykuma. Staigi skysčių netektis ir ūmus jų perteklius paveikė taip, kad labai netikėtai ir greitai prisipildė šlapimo pūslė. Reikėjo kažką sugalvoti, nes buvo akivaizdu, jog kolona nė neketina stoti. Aplinkui mėtėsi daug tuščių plastikinių butelių nuo vandens. Dėl visa ko pasiėmęs porą, nuėjau prie galinio išėjimo laiptų ir, ant jų atsisėdęs, atlikau, ką liepė organizmas. Man tai nebuvo naujiena. Atsistojęs pamačiau visą eilę su tuščiais buteliais rankose. Ne visiems lengvai sekėsi, kai kurie negali atlikti gamtinio reikalo, kai kas nors į juos žiūri.

Netrukus kolona pasuko iš greitkelio į dešinę, tiesiai į dykumą. Kratėmės buldozerio nustumdytu dulkių ir smėlio keliu. Mūsų autobusas kolonoje važiavo trečias, iš po pirmų mašinų padangų kylančios dulkės neleido nieko įžiūrėti. Aplink tik smėlis, dulkių debesys ir raudoni priešakinio autobuso žibintai, tuoj pat pradingstantys dulkėse, kai tik mūsų vairuotojas sumažindavo greitį. <…>

Eagle 3 tarpinę bazę pasiekėme 17.40 val. vietos laiku. Bazę sudarė apie penkiolika smėlio spalvos 50 miegamųjų vietų sunumeruotų palapinių ir metaliniuose jūriniuose konteineriuose įrengtų prausyklų, dušų bei biotualetų virtinė. Šalia biotualetų iš žemės maždaug 45 laipsnių kampu kyšojo metro ilgio plastikiniai vamzdžiai, skirti vyrams atlikti mažuosius gamtinius reikalus. Išradingumas nustebino.

Dar autobuse mums buvo trumpai drūtai paaiškinta, kaip elgtis bazėje: po tualeto plautis rankas, prausiantis taupyti vandenį, nemėtyti šiukšlių ir maisto likučių ant žemės, nes jie pritraukia smėlio vorus, skorpionus, dykumų žiurkes. Iš pradžių maniau, kad tai tik būdas priversti karius nešiukšlinti kur papuola. Greitai įsitikinome, kad visi išvardyti gyvūnai iš tikrųjų egzistuoja.

Į mūsų būriui skirtą palapinę su numeriu D2 sugužėjome su ginklais ir visa savo manta. Palapinė visiškai tuščia, bet apšviesta dienos šviesos lempomis, įrengti keli elektros šakotuvai su kištukais. Grindys – iš faneros plokščių, sukaltų ant europadėklų. Dauguma nedelsiant įsitaisė pakraščiais tiesiog ant savo kuprinių. Trumpai pasitrainioję, išėjome į „vietovės žvalgybą“, siekdami išsiaiškinti, kur valgykla, sanitariniai mazgai ir kiti patogumai. Praeidami nepasikuklinome kyštelėti galvas į kitas palapines. Taip mūsų palapinėje atsirado plastikinis surenkamas stalas ir keletas plastikinių kėdžių. Šie baldai labai pagyvino mūsų palapinės interjerą. Jau temo, ir tokios tamsos net tamsiausiame Lietuvos miške nebuvau regėjęs. Naudojome įvairiausio tipo prožektorius, kokius tik turėjome…

Atsiliepimai

Atsiliepimų dar nėra.

Parašykite pirmą atsiliepimą apie “Operacijoje „Irako laisvė“”